12th Edition

WINNERS 12th EDITION


Click on the cover to see it the full image


Best National Short Film


"VALENTINE

Country: Belgium

Director: Benjamin Hautenauve


Best International Short Film 


"Before Night Comes - Antigone Speech"

Country: Portugal

Director: JOAQUIM PAVÃO


Best Documentary Short Film


"Nothing has to be Official"

Country: Netherlands

Director: Irma Oldenburg



Best Animation Short Film


''Toymaker''

Country: United States

Director: Nellie Robinson, Barbara Meier



Best Religion Movie Any Length


''The One Who Holds Sovereignty Over Everything''

Country: Korea

Director: The Church of Almighty God


Best Feature Film international


''Esterno sera / Nightfall''

Country: Italy

Director: Barbara Rossi Prudente



Best Feature Documentary


''Enemies of Peace''

Country: United States


Director: Roland Marconi





Best Actress international Short Film

''A Ghost in Her Eyes''

Country: United States

Best Actress : Christia Madacsi


Best Actress National Short


'A Young Girl'

Country: Belgium

Best Actress : Gilda de Bal


Best Actress international Feature film


''Occupants''

Country: United States

Best Actress : Briana White


Best Actor International  Feature film


''Occupants''

Country: United States

Best Actor : Robert Picardo




Best Music Video Clip


''Sunsberry Snow''

Country: Russian Federation

Director: Natalia Sitnikova


Best Web Serie 


''RUDI''

Country: Italy

Director:Piernicola Aren, Lillo Venezia




Best Cinematography


''All's Fair''

Country: France

Director: Mathieu Hussenot


Best Drone film Any length


''Dream flight mode''

Country:Finland

Director: Olli Huttunen



Best Wedding Award World Wide


''sander +Kristy''

Country: Netherlands

Director: Jeroen Swart


Best Short Woman Filmmaker


''SOLANGE''

Country: France

Director: Pascaline Bellegarde


Best Actor international Short film


''A Ghost in Her Eyes''

Country:United States

Best Actor : Tom Procida


© Move Me Productions vzw -  All Rights Reserved